نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

29835

29835


آزمایشگاه مکاترونیک

 

متصدی آزمایشگاه : خانم مهندس پروانه افشاری

شماره تلفن داخلی : 5718

مجموعه آموزشی موجود در آزمایشگاه مکاترونیک ترکیبی از صنایع برق، PLC، سنسوریک و ابزار دقیق، الکترو پنوماتیک و رباتیک می باشد که از پنج ایستگاه کاری با هدف شبیه سازی فرآیند خط تولید یک کارخانه تشکیل شده است که عبارتند از ایستگاه توزیع، ایستگاه تست، ایستگاه جداسازی، ایستگاه جابجایی و ایستگاه ذخیره سازی. در ادامه توضیح مختصری از عملکرد هر ایستگاه ذکر شده است.

 

 

 

ایستگاه اول: توزیع

ایستگاه توزیع عمل انبار قطعات و تغذیه آنها به بخش های دیگر را انجام می دهد و از ماژول های خشاب، جابجایی، صفحه پروفیل، کابین، پانل کنترل و پانل PLC تشکیل شده است. واحد توزیع،  قطعات را از ماژول خشاب که دارای ظرفیت 8 قطعه کار، می باشد، جدا می کند. موجود بودن قطعه درون خشاب توسط یک سنسور فیبر نوری قابل تشخیص است. یک سیلندر دو طرفه قطعات را بصورت جداگانه به بیرون هدایت می کند. ماژول جابجایی توسط قاپک وکیوم، قطعه خارج شده  را می گیرد. سوئیچ خلاء نصب شده روی ریل، درست برداشته شدن قطعه را چک می کند. بازوی واحد انتقال توسط درایو چرخان، قطعات را به ایستگاه بعدی منتقل میکند.

ایستگاه دوم: تست

ایستگاه تست عمل اندازه گیری ارتفاع قطعات ورودی را بعهده دارد. با استفاده از اطلاعات دریافتی از قطعه و مقایسه آن با دیگر قطعات، قابل قبول بودن با غیر قابل قبول بودن آن مشخص میشود. ایستگاه تست در تولید اتوماتیک نقش مهمی دارد. در تولید دستی قطعات معیوب به راحتی از پروسه خارج می شوند در حالی در تولید اتوماتیک این قطعات می توانند به سو عملکرد پروسه تولید و یا وقفه در تولید منجر شوند. ایستگاه تست، این قطعات را از پروسه خارج و تنها قطعات سالم را به ایستگاه بعدی هدایت میکند.

ایستگاه سوم: جداسازی

ایستگاه جداسازی عمل تفکیک قطعات را براساس ارتفاع داخلی انجام می دهد. این ایستگاه مجهز به 2 نوار نقاله است که بسته به نوع قطعه ورودی به این ایستگاه، عمل جداسازی صورت می پذیرد. قطعات تفکیک شده می توانند از طریق نوار نقاله شماره 2 به پروسه ای دیگر منتقل شوند.

ایستگاه چهارم: جابجایی

 

ایستگاه جابجایی عمل انتقال و ذخیره سازی را انجام می دهد. نحوه جابجایی قطعات در این ایستگاه به گونه ای است که قطعات برداشته شده، به کمک یک وسیله جابجایی دومحوره انعطاف پذیر می توانند در هر نقطه ای قرار گیرند. قطعات ورودی در مخزن توسط یک سنسور فیبر نوری بازتابشی تشخیص داده می شوند. وسیله جابجایی، قطعات را از مخزن به کمک یک گیره پنوماتیک که به یک سنسور فیبر نوری مجهز است، بر می دارد. این سنسور، قطعات مشکی و غیر مشکلی را از یکدیگر تفکیک می کتد. قطعات میتوانند برروی سرسرهای متفاوت بر طبق معیار تعریف شده برای آن قرار داده شوند.

 

 

ایستگاه پنجم: ذخیره سازی

ایستگاه ذخیره سازی، وظیفه ذخیره قطعات برحسب جنس و رنگ را بعهده دارد. این ایستگاه جهت مرتب کردن قطعات از 3 ماژول سرسره بهره می برد که براساس رنگ و نوع ماده، مسیر ورود قطعات به سرسره ها را تعیین می کنند.